Balkón a terasa sú dnes bežnou súčasťou nehnuteľností a ich existencia výrazne zvyšuje hodnotu vášho bytu alebo...
Nezanedbávajte hydroizoláciu kúpeľne, len sprchový kút nestačí
Ak staviate nový domček alebo rekonštruujete starý dom/byt, kúpeľňa je jednou zo základných a najdôležitejších miestností. Využívame ju každý deň a keďže sa v nej narába najmä s vodou, je dôležité nezanedbať hydroizoláciu. Mnohí si myslia, že stačí izolovať iba sprchové kúty či okolie vane, povedzme si, prečo je to nedostatočné.
Voda špliecha na všetky strany, a to nielen pri sprchovaní v sprchovom kúte, ale vlhko je aj okolo umývadla, vane, toalety, bidetu. Okrem vody sa ale bavíme aj o celkovej vlhkosti v miestnosti. Horúca sprcha je príjemnou odmenou po celodennej práci, no v kúpeľni vytvára pary. Ak je vaša kúpeľňa správne zaizolovaná voči vode, nemusíte mať strach, ak nie, hrozia väčšie problémy, ako si viete predstaviť.
Čo hrozí v kúpeľni pri nedostatočnej hydroizolácii?
- Vlhké fľaky na stenách
- Plesne
- Odlupovanie obkladu
- Poškodenie betónovej vrstvy
- Poškodenie nábytku nadmernou vlhkosťou
- Vytopenie susedov
Hydroizolácia je vodotesná vrstva, ktorá zabraňuje preniknutiu vody a vlhkosti do podkladu – betónu, sadrokartónu či iného podkladového materiálu. Zároveň chráni povrchový materiál, aby sa pôsobením vody a vlhkosti časom nepoškodil. Obklad v kúpeľni či na toalete robíte väčšinou raz, alebo dvakrát za život a očakávate, že vydrží dlhšie obdobie. So správne zvoleným materiálom a dostatočnou hydroizoláciou tento výsledok dosiahnete.
Príprava podkladu
Ako prvé je dôležité pripraviť podklad, na ktorý sa na nanáša hydroizolačný náter. Podklad musí byť odmastený, suchý a zbavený nečistôt.
Ak je váš podklad z nasiakavého materiálu, bude nutné povrch najprv penetrovať. Následne sa začína aplikovať vrstva hydroizolačného náteru v rohoch a v spojoch.
Výber povrchového materiálu
Do kúpeľne odporúčame vyberať iba materiály, ktoré sú úplne vodotesné a dobre znášajú vlhkosť. Preto je najčastejším materiálom keramická dlažba, ale ako obklad sa využíva aj mramor či sklo a iné prírodné kamene. Myslite na to, že povrchová vrstva je v kúpeľni tiež jednou z hydroizolačných vrstiev.
Výber hydroizolačného náteru
Jednozložkový izolačný materiál Mapei Mapegum WPS je určený na izoláciu sprchových kútov a kúpeľní pod obklady a dlažby. Nanáša sa valčekom alebo štetcom a po jeho aplikácii vznikne jednoliata pružná izolačná vrstva bez spojov, ktoré by sa mohli časom poškodiť.
Produkt od značky Mapei je ihneď pripravený na použitie a jeho aplikácia je nenáročná a rýchla. Povrchové krytiny v podobe obkladu je naň možné inštalovať po 12 hodinách. Neobsahuje rozpúšťadlá a má tixotropnú konzistenciu, vďaka ktorej sa ľahko nanáša na steny aj podlahy.
Rýchloschnúci nepriľnavý izolačný materiál Mapei Mapegum WPS zakúpite u nás v Mapeizol. Radi vám poradíme s výberom, u nás nájdete všetko, čo budete potrebovať pri hydroizolácii kúpeľne.
Leave a comment